Archyvas
Europos Parlamentas patvirtino ataskaitą dėl oro uostų rinkliavos
2008-01-16  / EP nario prof. A. Sakalo biuro konsultantas teisės klausimais Mindaugas Raudonius

            Didieji Europos oro uostai kartais piktnaudžiauja monopoline padėtimi rinkoje. Europos Parlamentas patvirtino ataskaitą dėl direktyvos, kuri leis apsisaugoti nuo tokio piktnaudžiavimo ir užtikrinti darnią Europos aviacijos plėtrą. Visi didieji Europos oro uostai privalės laikytis vienodų įkainių skaidrumo, informavimo ir rinkliavų apskaičiavimo metodikos reikalavimų. Direktyvos įgyvendinimą užtikrins nepriklausomos šalių reguliavimo institucijos.
         Europos Komisija siūlė direktyvą taikyti oro uostams, kuriuose per metus aptarnaujama ne mažiau kaip milijonas keleivių arba pervežama daugiau kaip 25 tūkst. tonų krovinių (tokių ES yra 150). Tačiau europarlamentarai išreiškė abejonių dėl šios nuostatos, nes regioniniai oro uostai paprastai negali piktnaudžiauti monopoline padėtimi rinkoje. Todėl EP siūlo direktyvą taikyti tik oro uostams, aptarnaujantiems bent 5 mln. keleivių per metus arba daugiau kaip 15 proc. viso šalyje aptarnaujamų keleivių skaičiaus. Tokių ES yra 67, tarp jų ir Vilniaus oro uostas.
          Kiekvienoje ES šalyje numatoma įsteigti nepriklausomą reguliavimo instituciją, kuri prižiūrėtų direktyvos įgyvendinimą. Tačiau, pavyzdžiui, Vokietijoje reikalavimas įsteigti vieną centrinę reguliavimo tarnybą sukelia nemažai problemų, atsižvelgiant į federacinę šalies santvarką. Todėl europarlamentarai siūlo nenumatyti konkrečios reguliavimo institucijų struktūros. Jie taip pat siūlo sugriežtinti sąlygas, kuriomis oro uostai galėtų kreiptis į šią instituciją.
           EP nariai savo ruožtu siūlo leisti oro uostams į rinkliavos dydį įtraukti išlaidas infrastruktūros projektams, kuriems suteiktas leidimas. Kadangi tokie projektai paprastai būna ilgalaikiai ir atsiperka ne iš karto, EP siūlo įrašyti, jog išankstinis finansavimas iš rinkliavų gali būti vykdomas tik susitarus su skrydžių bendrove ir informavus ją apie išankstinio finansavimo laikotarpį bei mastą.
 
http://www.europarl.europa.eu/news/public/default_lt.htm