Archyvas
Europos Parlamentas patvirtino ataskaitą dėl prekybos
2008-02-19  / EP nario prof. A. Sakalo biuro konsultantas teisės klausimais Mindaugas Raudonius

               Būdama didžiausia pasaulyje eksportuotoja ir didžiausia paslaugų teikėja, ES yra labai suinteresuota naujomis prekių, paslaugų ir investicijų rinkomis. Tuo tarpu, europarlamentarų nuomone, ES įmonėms užsienyje dažnai sudaromos nepagrįstos prekybos kliūtys. Antradienį patvirtintoje ataskaitoje EP siūlo numatyti ilgalaikius metodus, kurie apsaugotų ES įmones nuo tokių kliūčių.
               Prekybos liberalizavimas ir vis didėjantis jos mastas skatina tarptautinę konkurenciją. Tinkama prieiga prie trečiųjų šalių rinkų leistų ES vidaus gamintojams sėkmingai konkuruoti, užtikrintų nuolatinį ES ekonomikos augimą ir išplėstų ES vaidmenį pasaulyje. Tai svariai prisidėtų prie Lisabonos strategijos įgyvendinimo.
               Tuo pat metu, europarlamentarų teigimu, ES eksportui vis dažniau taikomos nepagrįstos prekybos kliūtys. Dažnai nenuosekliai įgyvendinamos dvišalės ir daugiašalės prekybos taisyklės. Be to, daugėja nesąžiningos prekybos atvejų. Europos Parlamentas skatina Europos Komisiją ir valstybes patvirtinti ilgalaikius metodus, skirtus apsaugoti ES įmones nuo nepagrįsto apribojimo patekti į trečiųjų šalių rinkas.
                 Europos Parlamentas ragina Europos Komisiją apsvarstyti rimtus ir nuolatinius Pasaulio prekybos organizacijos susitarimų ir taisyklių pažeidimus bei prireikus taikyti šios organizacijos numatytas priemones. Į naujuosius laisvosios prekybos ir panašius susitarimus europarlamentarai siūlo įrašyti nuostatas, kurios leistų veiksmingai spręsti „klausimus dėl kitoje sienos pusėje iškilusių kliūčių“.
                 EP nariaI pritaria Europos Komisijos siūlomam patekimo į rinką prioritetų pasirinkimo metodui, tačiau siūlo užtikrinti jo palankumą mažoms ir vidutinėms įmonėms. Valstybės taip pat raginamos atsižvelgti į tokių įmonių poreikius – pavyzdžiui, sukurti pagalbos tarnybas, kurios centralizuotai tvarkytų informaciją ir skundus.
 

http://www.europarl.europa.eu/news/public/default_lt.htm