Archyvas
Prancūzijos prezidento kalba
2008-07-10  / EP nario prof. A. Sakalo biuro konsultantas teisės klausimais Mindaugas Raudonius

           Europos Parlamente Strasbūre kalbėjęs Prancūzijos prezidentas Nicolas Sarkozy žadėjo konkrečiais darbais įrodyti ES naudą piliečiams, taip pat teigė, jog ES negalės plėstis nereformavusi savo institucijų. Daugumos EP frakcijų atstovai parėmė Prancūzijos siūlomus prioritetus klimato kaitos, migracijos, gynybos ir žemės ūkio srityse, o kai kurie EP nariai kritikavo N. Sarkozy sprendimą dalyvauti Pekino olimpiados atidaryme.
            „Lisabonos sutartis neišsprendžia visų problemų, bet ji lieka mums priimtinas kompromisas“, – kalbėjo N. Sarkozy. Jis pridūrė, jog iki kitų metų EP rinkimų „nebus naujos sutarties – tik arba Lisabonos, arba Nicos“. Prelegentas pažadėjo „ištraukti Europa iš ją ištikusios krizės“ ir įrodyti ES naudą piliečiams. 
              Kalbėdamas apie pirmininkavimo ES Tarybai prioritetus, Prancūzijos prezidentas teigė, jog „taršai negalioja valstybių sienos“, todėl svarbu iki šių metų pabaigos patvirtinti ES klimato ir energetikos įstatymų rinkinį. Kita vertus, nors ES neturi būti protekcionistinė, N. Sarkozy nuomone, neteisinga primesti įmonėms griežtas aplinkosaugos taisykles, o kartu importuoti galimus iš šalių, kurios tokių pačių taisyklių nesilaiko.
              Pasidžiaugęs savo indėliu atveriant Prancūzijos darbo rinką naujųjų ES narių piliečiams, N. Sarkozy teigė, jog „santechniko iš Lenkijos“ baimė nepasitvirtino, o tik sugadino Prancūzijos įvaizdį. Tuo tarpu kalbėdamas apie imigraciją N. Sarkozy sakė, jog panaikinus ES vidaus sienų kontrolę neprotinga kiekvienai šaliai vykdyti atskirą imigracijos politiką – šį klausimą reikia spręsti Europos lygmeniu. 
               Norėdama būti politinė galia, ES turi sugebėti apginti savo politiką, sakė N. Sarkozy. Jis pridūrė, jog „Europos konfliktai turi būti sprendžiami europiečių“ – tam nepakanka NATO. Pasak Prancūzijos prezidento, konkuruodamos tarpusavyje gynybos srityje, ES šalys „tik silpnina Europą“.
                N. Sarkozy nuomone, neprotinga mažinti žemės ūkio produkcijos apimtis, kai Žemėje sparčiai daugėja gyventojų, o milijonai jų kasmet miršta badu. Paminėjęs išaugusias žemės ūkio gaminių ir maisto kainas, prelegentas siūle pagalvoti apie subsidijas ir preferencijas.
               Savo kalboje Prancūzijos prezidentas paminėjo ir socialinę politiką. Pasak jo, neteisinga teigti, jog Europa „neturi kištis“ į socialinius reikalus, o kartu priekaištauti, kad ES nesiima jų spręsti. N. Sarkozy pasiūlė ES lygmeniu priimti minimalias socialines taisykles. Savo ruožtu prezidentas žadėjo skirti dėmesio Alzheimerio ir kitų retų ligų gydymo pažangai, taip pat kultūrai ir sportui.
 
http://www.europarl.europa.eu/news/public/default_lt.htm