Archyvas
Europos Parlamentas patvirtino ataskaitą dėl mokestinio sukčiavimo
2008-09-02  / EP nario prof. A. Sakalo biuro konsultantas teisės klausimais Mindaugas Raudonius

     
           Europos Parlamento patvirtintoje ataskaitoje ES raginama griežčiau kovoti su tarptautiniu mokestiniu sukčiavimu. Apskaičiuota, jog bendras (tiesioginis ir netiesioginis) mokesčių praradimas dėl mokestinio sukčiavimo ES per metus siekia nuo 200 iki 250 mlrd. eurų, o tai atitinka 2-2,5 proc. ES BVP. Iš tos sumos 40 mlrd. eurų prarandama dėl PVM sukčiavimo, o tai sudaro 10 proc. įplaukų iš PVM.
            Sukčiaujama įvairiai. Kartais prekiautojai netaiko PVM, o vėliau reikalauja jį grąžinti. Populiarus yra ir dingusio PVM mokėtojo sukčiavimas, dar vadinamas „karuseliniu“. Sukčiai importuoja prekes, kurioms taikomas nulinis tarifas, parduoda jas tiekimo grandinėje su PVM, tačiau pasisavina lėšas, užuot pervedę jas mokesčių administravimo institucijai. Vadinamoji karuselė sukasi toliau, prekes pakartotinai eksportuojant ir importuojant, ir daugėja nuostolių.
             EP nariai apgailestauja, kad ES Taryboje, prieštaraujant kelioms šalims, iki šiol nepriimta veiksminga kovos su mokestiniu sukčiavimu strategija. Jie pritaria Europos Komisijos pastangoms pradėti iš esmės keisti dabartinę PVM sistemą. Parlamentas primena, jog 1993 m. sukurta PVM sistema turėjo būti tik pereinamoji, oEuropos Parlamentas siekė iki 2010 m. priimti sprendimą dėl galutinės PVM sistemos.
              Europarlamentarų manymu, „kilmės principu (jis reiškia, kad PVM apmokestinamai operacijai tarp valstybių narių taikomas kilmės šalies mokestis, o ne nulinis tarifas) grindžiamos PVM sistemos sukūrimas ir toliau yra ilgalaikis sprendimas, leisiantis veiksmingai kovoti su mokestiniu sukčiavimu“. Pagal šį principą prekių, kuriomis prekiaujama vidaus rinkoje, nereikėtų atleisti nuo PVM, taip pat derėtų sukurti tarpuskaitos sistemą. EP ragina nesiimti „priemonių, kurios užkrautų neproporcingą administracinę naštą įmonėms ir mokesčių administravimo institucijoms arba galėtų lemti prekiautojų diskriminaciją“.
 

http://www.europarl.europa.eu/news/public/default_lt.htm