Archyvas
Europos Parlamentas patvirtino ataskaitą dėl antibiotikų vartojimo
2008-10-09  / EP nario prof. A. Sakalo biuro konsultantas teisės klausimais Mindaugas Raudonius

            EP ragina visose Sąjungos šalyse skatinti sveikatingumą ir suaktyvinti ligų prevenciją, taip pat padidinti europiečių atsparumą antibiotikams.
            Europarlamentarai iš esmės palankiai vertina Europos Komisijos parengtą baltąją knygą dėl sveikatos priežiūros strategijos 2008–2013 m. Vis dėlto jie apgailestauja, kad joje nenumatyti specifiniai siekiai ir konkretūs tikslai. EP nariai ragina skirti daugiau dėmesio prevencijai – remti mokslinius tyrimus, parengti gerai organizuotas, visapuses ir veiksmingas sveikatos patikros programas, taip pat dažniau vykdyti skiepijimo kampanijas. Europos Parlamentas kviečia Europos Komisiją 2008–2013 m. laikotarpiui parengti ryžtingą prevencinių veiksmų planą.
„Didėjant atsparumui antibiotikams, jie tampa vis labiau beverčiai“, – pažymi EP. Dėl skirtingo požiūrio į antibiotikų vartojimą ir kontrolę atsparumo lygis įvairiuose ES regionuose skiriasi – vienose valstybėse suvartojama 3-4 kartus daugiau antibiotikų negu kitose. „Atsparumas antibiotikams yra Europos lygmens problema, nes dėl asmenų judėjimo, taip pat dėl turizmo didėja atsparių bakterijų plitimo rizika“, – teigia europarlamentarai. Todėl „turėtų būti stebima, ar antibiotikai vartojami tinkamai, ir skatinama juos apdairiai vartoti“.
         „40 proc. sveikatos priežiūros išlaidų susiję su nesveika gyvensena, kurią lemia alkoholio, tabako vartojimas, aktyvumo stoka, nesubalansuota mityba“, – pažymima ataskaitoje. Todėl „ypač svarbu skatinti sveiką gyvenseną šeimose, mokyklose, ligoninėse, slaugos namuose, darbo ir laisvalaikio praleidimo vietose“. EP pažymi, kad „sveika gyvensena aprėpia gerą fizinę ir psichikos sveikatą, be to, šie du veiksniai svarbūs užtikrinant konkurencingą ekonomiką“. Todėl „turėtų būti skiriama daugiau dėmesio daugelio ligų psichosomatiniam aspektui ir labiau gilinamasi į priežastis, dėl kurių vis daugiau žmonių kenčia nuo depresijos ir kitų psichikos sutrikimų“. Būtina labiau informuoti visuomenę apie reprodukcinę ir lytinę sveikatą, siekiant išvengti nepageidaujamo nėštumo atvejų, užkirsti kelią lytiniu būdu plintančioms ligoms ir sėkmingiau spręsti nevaisingumo lemiamas socialines bei sveikatos problemas“, – teigia EP nariai.

 http://www.europarl.europa.eu/news/public/default_lt.htm