Archyvas
Europos Parlamentas priėmė rezoliuciją dėl pagalbos bitininkams
2008-11-21  / EP nario prof. A. Sakalo biuro konsultantas teisės klausimais Mindaugas Raudonius

            Viso pasaulio ir Europos bitininkai susiduria su dideliais sunkumais siekdami išlaikyti sveikus bičių lizdus. 76 proc. žmonėms skirtų maisto produktų įeina bitininkystės produktai, o 84 proc. Europoje auginamų augalų rūšių priklauso nuo apdulkinimo. Tuo tarpu mažėja bičių populiacija ir dėl to nepakankamai apdulkinami augalai. Tai kelia pavojų ne tik nuo bičių priklausomiems pasėliams, kurie itin svarbūs žmonių ir gyvūnų mitybai, bet ir visai biologinei įvairovei. Pagrindinė bičių nykimo priežastis yra labai sumažėję žiedadulkių ir nektaro šaltiniai, kuriuos iš dalies mažina genetiškai modifikuotų ir beicuotų sėklų naudojimas. Dėl to išsibalansuoja bičių mityba, o tai savo ruožtu silpnina jų imuninę apsaugą ir bitės tampa pažeidžiamos parazitų bei ligų.
             EP ragina Europos Komisiją „nedelsiant tinkamu būdu ir veiksmingomis priemonėmis reaguoti į bitininkystės krizę“ – plėtoti mokslinius parazitų ir ligų, taip pat genetiškai modifikuotų kultūrų poveikio bitėms tyrimus, skirti jiems papildomų lėšų, taip pat skatinti kurti priemones nepakankamo apdulkinimo rizikai sumažinti.
             EP nariai  siūlo užtikrinti paviršinių vandenų kokybės kontrolę, taip pat apsaugoti bitininkystės laukus bei įrengti apsaugines zonas. Pasak EP, „šios zonos turėtų būti įrengiamos laukų dalyse, kurias sunku kultivuoti, ir jose galėtų būti auginami augalai, kurie būtų gausūs nektaro šaltiniai bičių nektaro rinkimo plotuose, – pavyzdžiui, facelijos, agurklės, dirviniai garstukai ar laukiniai baltieji dobilai“.
             EP nariai siūlo Europos Komisijai ištirti pesticidų poveikį bičių mirtingumui, o prireikus – apriboti pesticidų naudojimą. Savo ruožtu EP ragina finansiškai padėti bičių ūkiams, kurie susiduria su sunkumais.
 
http://www.europarl.europa.eu/news/public/default_lt.htm