Archyvas
Europos Parlamentas patvirtino ataskaitą dėl "mėlynosios kortelės"
2008-11-21  / EP nario prof. A. Sakalo biuro konsultantas teisės klausimais Mindaugas Raudonius

           Dėl fragmentuotos ES darbo rinkos daugelis kvalifikuotų imigrantų šiuo metu renkasi darbą JAV, Kanadoje ar Australijoje. ES diegiama „mėlynosios kortelės“ sistema turėtų pakeisti padėtį. Nors ši sistema sukurta JAV „žaliosios kortelės“ pavyzdžiu, ji skirsis nuo pastarosios tuo, kad ES šalys galės pačios nustatyti metines imigrantų pagal „mėlynąją kortelę“ kvotas. Tačiau leidimų imigruoti suteikimo procedūra bus bendra visai ES.
            „Mėlynoji kortelė“ suteiks galimybę ES nepriklausančių šalių piliečiams atvažiuoti dirbti į ES – išskyrus Jungtinę Karalystę, Airiją ir Daniją, kurioms ši direktyva nebus taikoma. Kortelė galios trejus metus (su galimybe pratęsti ją dar dvejiems), o jeigu darbo sutartis trumpesnė – tris mėnesius ilgiau negu sutarties laikotarpis. Išdirbęs trejus metus ES šalyje „mėlynosios kortelės“ turėtojas galės laisvai įsidarbinti kitose Sąjungos šalyse ir prašyti leidimo nuolat apsigyventi vienoje iš jų.
              EP siūlo numatyti, kad „mėlynosios kortelės“ prašytojas turi turėti bent penkerių metų darbo patirties savo srityje arba atitinkamos srities diplomą. Jis taip pat turėtų būti priimtas į darbą ES šalyje, atlyginimas už kurį būtų bent 1,7 karto didesnis negu šalies darbo užmokesčio vidurkis (tuo tarpu ES Taryba siūlo 1,5 karto, o kai kuriose ūkio šakose – 1,2 karto minimumą).
Jei kortelės turėtojas prarastų darbą, jam būtų leista kurį laiką ieškotis naujo darbo. Europarlamentarai siūlo numatyti tam pusmetį, o ne 3 mėnesius, kaip siūlo Europos Komisija.
             „Mėlynoji kortelė“ galės būti suteikta ir ES šalyse jau gyvenantiems užsieniečiams, išskyrus prieglobsčio prašytojus ar sezoninius darbuotojus (pastariesiems galioja atskira direktyva). Kortelės turėtojo vyras ar žmona taip pat turės teisę ieškoti darbo ES bei naudotis socialinėmis garantijomis.
              „Mėlynosios kortelės“ sistema įsigalios 2011 m.. Europos Parlamentas taip pat priėmė pataisą, teigiančią, jog ES šalys turi atmesti paraišką įsidarbinti pagal „mėlynąją kortelę“ tuose sektoriuose, kurių darbo rinka dar neatverta visų Sąjungos šalių piliečiams.

 http://www.europarl.europa.eu/news/public/default_lt.htm